14 Aralık 2014, Pazar | За дизайн команды

​Tasarımların Arkasındaki Ekip ‘‘Önemli olan fikri bulmak ve bu fikri hayata geçirmeyi sağlayacak doğru programı kullanmak’’ diyor.

Mutlusan Elektrik 30 yıl aşkın süredir elektrik/tesisat malzemeleri alanında sektörün temel taşlarından biri olarak faaliyet gösteriyor. İlk çizim taslağından ürünün kalite kontrolden geçtiği son noktaya kadar her aşamada SolidWorks’ ten faydalanılıyor. AR-Ge Departmanı’ ndan Sedat Kızıltepe sorularımızı yanıtladı ve bize  yaratıcı olmak isteyen bir tasarımcı için SolidWorks’ un neden vazgeçilmez olduğunu anlattı.

Firma ile ilgili biraz bilgi alıp devam edelim mi?

30 yılı aşkın süredir imalat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Karaköy’de ve Perpa’ daki şubelerimizin yanı sıra, Türkiye genelinde binlerce bayimiz var. İmal ettiğimiz ürünlerimiz tamamen elektrik tesisat malzemeleridir.  Çok spesifik elektrik malzemelerinden ziyade, genel amaçlı kablo kanal ve aksesuarları, spiraller, sigorta kutuları gibi ürünler üretiyoruz. Üretimimizin en büyük kısmını kanal ve spiral dediğimiz parçalar kapsıyor diyebiliriz.

Firmadaki yapılanmayı ve SolidWorks’ ten hangi departmanların faydalandığını öğrenebilir miyiz?

AR-GE’ de sıfır ürün tasarımı için ben çalışıyorum. Bir teknik çizim bölümümüz var. Bir de kalıp tasarım bölümümüz mevcut. Yapıyı şöyle özetleyebiliriz; ben çiziyorum, kalıp tasarımdan geçiyor, oradan da teknik resim bölümüne iletiliyor. Teknik resim bölümümüz gerekirse kalite kontrolü destekliyor, çizim desteği veriyor. 

SolidWorks’ u herkes kendine düşen kısımlarda aşamalı olarak kullanır. Teknik resim bölümü zaten sürekli SolidWorks kullanıyor. Ben, ürün tasarımını elle karakalem çizdikten sonra bilgisayar ortamında canlandırmak üzere SolidWorks’ te çalışmamı oluşturuyorum. Sonra işi tamamen kalıpçıya bırakıyorum. O da işini bitirdikten sonra, teknik detayları diğer arkadaşlara bırakıyoruz. Bu şekilde sonuca ulaşan bir takım çalışmamız var. Burada işin render kısmı tabii çok önemli. Müşteriye esas hitap ettiğimiz kısım orası.

SolidWorks’ un hangi özelliklerini en çok kullanıyorsunuz, nelerden faydalanıyorsunuz onlardan biraz örnekler verir misiniz?

Kalıp tasarım yaparken aklınıza ne geliyorsa A’dan Z’ye hepsinden faydalanıyoruz. Katısı, yüzeyi, modelleme, montajı, teknik resmi gibi… Bir de tabii bir programı ne kadar iyi bilirseniz o kadar faydasını görürsünüz, o kadar verim alırsınız.  Şöyle ki; tasarımcının kafasında bir şey vardır, onu hayata geçirmek ister ama bilgisi yeterli olmadığı için yapılamadığını, programın yeterli olmadığını zanneder.  Hâlbuki programı iyi bilirse çizecektir. Ben tasarımcı ve tasarım programının ilişkisini ok ve yay ilişkisi gibi değerlendiriyorum. Yay ok ile gerilir, ok yaydan çıkar ve hedefi bulur. İşte SolidWorks orada nokta atışı diyebileceğimiz işlemi gerçekleştiriyor.  Her defasında doğru atışı yapmanızı sağlıyor. 

Bir de SolidWorks’ u kullanan kişinin bakış açısı çok değişiyor. Çünkü SolidWorks kullanıcının önünü çok açıyor. Yaptığın çizimi o ortamda görüyorsun, atıyorsun, yenisnii yapıyorsun, doğrusunu buluyorsun, bu böyle olur diyorsun, istediğin son değişikliği yapıyorsun. Finale geldiğinde ise tamam budur diyebiliyorsun. Gerçi program geliştikçe, komutlar arttıkça bir taraftan da içinde kaybolur muyuz, karmaşa olur mu endişesi yaşıyor insan. Ama 2012’de geliştirilen ‘search’ butonu, komut arama konusunu çok rahatlatacağa benziyor. 

Bir de SolidWorks’ un en güzel tarafı geçmiş çalışmalarınızı saklaması. Diyelim ki yüzlerce parçadan bir şey çizdik. Bu yüzlerce parçanın kendi matematiksel bir hesabı var; döndürüyorsunuz, gizliyorsunuz, saklıyorsunuz. Sonra onları tek bir bütün haline getirtip devam ediyorsunuz. Çok avantajlı özellikleri var gerçekten. 

SolidWorks’un render özelliği, ürünün en son imal edilmiş, fotoğrafı çekilmiş gibi görüntüsünü almayı sağlıyor. Ürünün final halini, birebir görüntüsünü gösterebiliyorsunuz yönetime. Patron veya müşteri kolaylıkla ‘Aa, evet tamam bu olacak’ diyebiliyor. Verilen karar rahatlıkla içinize siniyor.

Genel kullanımı ağırlıklı olarak , çok spesifiğe girmeyen ürünler ürettiğinizi söylediniz. Peki böyle genel kapsamda ürünlerde farklılaşmak için nelere dikkat etmek lazım paylaşır mısınız?

Çizimde önemli olan çok şey var. Ama özellikle elektrik işin içine girdiği zaman belli standartlar var. Bu standartların dışına çıkamıyorsunuz. Bu da sizi sınırlıyor. İşte o sınırların içerisinde bir şeyler yakalamak ve güzellik yaratmak, bunların da üretilebilir olmasını sağlamak esastır. 

Önemli bir örnek vereyim. Yeni bir ürün hazırlayacak veya bir ürünün şeklinde önemli ölçüde revizeye gideceksiniz diyelim. Farklı farklı 20 model çizilebilirsiniz. Renderlanmış görseller arasından seçime sunma imkanıyla karar sürecinizi büyük ölçüde kısaltırsınız. Bunların hepsini gerçekten tek tek yaptığınızı, kalıp aldığınızı, beğenilmezse baştan yaptığınızı düşünsenize… Süreç inanılmaz uzardı. SolidWorks’ le hızlı bir şekilde tasarım alternatiflerini görüp ona göre rahatlıkla seçim yapılabiliyorsunuz. Çünkü render özelliği ürünün en son yapılmış, imal edilmiş, fotoğrafı çekilmiş gibi görüntüsünü almayı sağlıyor. Nihai ürün aşamasına getiriyor sizi.


Bize bahsedebileceğiniz SolidWorks ile çizilmiş yeni tamamlanmış bir ürün gurubu var mı?

Grup prizlerimizden bahsedebiliriz.  Grup prizde yeni bir tasarımımız var: Gizli Sap. Çektiğinde bir sap çıkıyor, istediğiniz yere asabiliyorsunuz. Fikir, gerektiği an çekip asabilelim düşüncesinden çıktı. Ürüne baktığınız zaman bir fark yok, kapalı bir şekilde her figürü aynı ama ucundan çektiğiniz zaman bir sap çıkıyor, özelliği bu. Burada önemli olan sıradan bir priz ile ne olabilir diyebilmek,  bir üründe farklı bir şey yaratmaktı. SolidWorks gibi böyle şeylere izin veren programları kullanmanın keyfi işte bunları yapabilmek.  Zaten yaratıcı fikri olmadan ürünler çıkmaz, dizayn gücü de oradan geliyor. 

Bu noktada siz Yenasoft’a da çalışmalarınızdaki ciddiyet ve ilgi için teşekkür ederim. SolidWorks yurtdışında en çok tercih edilen programdır, firmalar öncelikli SolidWorks bilen elemanları tercih eder. Çünkü kişinin tasarım kabiliyetini artırır, hem tasarımcının hem firmanın önün açar. Önemli olan sizin, bunu bizim gibi firmalara ve tasarımcı arkadaşlara aktarabilmeniz. Türkiye’deki kullanıcıların eksiklerini gidermek için destek vermeniz. Bu anlamda çabalarınızdan, sağladığınız hizmetlerinizden dolayı teşekkür ederiz.